Czy wybrzeże morza bałtyckiego to świetny kierunek na wakacyjne wypady? Zdecydowanie TAK!

W czasach kiedy turystyka spofita jest czarną wstęgą COVID-19 Polacy skupiają się bardziej na urlopach krajowych niż zagranicznych. Przymusowe kwarantanny oraz obligatoryjny pomiar temperatury na lotnisku mogą przerażać nie jednego z nas. Dlatego w tym roku chętniej wsiądziemy do swoich aut i poszukamy miejsc do wypoczynku na rodzimej ziemi. Jednym z takich miejsc będzie na pewno nasze długie, często szerokie wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Świeża ryba prosto z kutra

Kutry na plaży w kątach rybackich

Mała wieś Chłopy nieopodal Koszalina oraz Kąty Rybackie na Mierzeji Wiślanej są jednymi z najlepiej zachowanych wiosek rybackich w Polsce. W tych miejscach możesz swobodnie spacerować pośród małych, kolorowych oraz tradycyjnych łodzi rybackich zacumowanych na plaży. Do połowy XX wieku łodzie płaskodenne były szeroko stosowane do połowów na plaży wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Z biegiem czasu zastąpiły je większe kutry wypływające z portów. Co najważniejsze gdy zobaczysz takie łodzie na plaży, z pewnością kupisz świeżą morską rybę prosto z kutra.

Trasy rowerowe

Rower na plaży.

Możesz wybrać się na wycieczkę rowerową wzdłuż linii brzegowej polskiego wybrzeża od Świnoujścia do Gdańska. Trasa rowerowa zabierze Ciebie na przejażdzkę podczas której zobaczysz zapierające dech w piersiach krajobrazy i będziesz mógł doświadczyć pomorskiej kultury. Doodatkowego charakteru dodają niezliczone małe jeziora tuż za plażą nad morzem, zielone lasy i niekończące się wydmy. Największe wydmy oraz ruchome piaski znajdziesz w Słowińskim Parku Narodowym.

Oprócz natury odkryjesz tętniące życiem i urocze nadmorskie kurorty oraz średniowieczne miasta i wsie o niezwykłej architekturze. Na koniec dotrzesz do Trójmiasta. Zmieniająca się historia, naznaczona Słowianami i Prusami, na przestrzeni wieków stworzyła niepowtarzalny krajobraz miasta. Nie zapominajmy, że to właśnie Stocznia Gdańska zyskała światową sławę kiedy to właśnie w niej została założona Solidarność we wrześniu 1980 roku. Jej założyciel: Lech Wałęsa został pierwszym prezydentem w demokratycznej Polsce.

Woliński Park Narodowy, habitat niezliczonych gatunków ptactwa!

Woliński Park Narodowy o powierzchni 50km kw. zajmuje centralną część wyspy Wolin. Jest jednym z mniejszych polskich parków, ale jest na tyle malowniczy, że z pewnością nie będziesz się tam nudził. Północny brzeg parku tworząc 11-kilometrowy piaszczysty klif o wysokości prawie 100 metrów. Na wchodnim krańcu parku znajduje się wiele jezior. Najpiekniejszym jest Jezioro Czajcze w kształcie podkowy. Z dala od lądu jeziora, na południowym krańcu parku, znajduje się Jezioro Turkusowe, nazwane na cześć koloru jego wody, oraz piękne Jezioro Gardno blisko morza, przy drodze z Międzyzdrojów do Dziwnowa. Jeziora otaczają lasy mieszane, z przewagą buku, dębu i sosny. Flora i fauna jest różnorodna, a w szczególności ptactwo.

Woliński Park Narodowy

We wrześniu oraz połowie października tysiące żurawi migrują z Zalewu Szczecińskiego i Wolińskiego Parku Narodowego. Ponad 230 gatunków ptaków ma swoje siedliska na terenie parku narodowego, z których aktywnie rozmnażają się: bielik, wodniczka, dunlin i muchołówka. W przypadku ptactwa wodnego obszar chroniony zapewnia spokój i żerowanie, szczególnie podczas migracji wiosennej i jesiennej.

A zimą: może jazda na nartach?

Zwiedzając Trójmiasto zimą, w Łysej Górze w Sopocie będziesz miał mnóstwo okazji do zimowych aktywności. Możesz jeździć na snowboardzie, nartach lub na nartach biegowych. Podczas jazdy na nartach ze szczytu Łysej Góry najpierw możesz spojrzeć na Morze Bałtyckie. Czy kiedykolwiek uprawiałeś narciarstwo biegowe na plaży? W pobliżu molo w zabytkowym uzdrowisku Sopot znajduje się lodowisko z widokiem na morze.

Lodowisko przy molo w Sopocie

Trójmiasto czyli Gdynia-Sopot-Gdańsk

Miasto Gdynia

Najlepszy sposób na poznanie nowoczesnej Gdyni, uroczego Sopotu i historycznego Gdańska to przyjazd pociągiem na stacje Gdynia Główna. Stamtąd marszem możemy dostać się na Placu Kościuszki gdzie będziesz mógł podziwiać panoramę miasta. Następnie kolejką SKM możemy przejachać do Sopotu i popularnym deptakiem Monte Cassino przejść na spektakularne molo. To świetna okazja do podziwiania uzdrowiskowej architektury miasta.

Miasto Sopot.

W Gdańsku natomiast możemy zachwycać się Starym Miastem. Starówka jest niewielka i zwarta, idealna do zwiedzania marszem. Zwiedzenie jej w całości nie wymaga korzystania z transportu publicznego. Dojście z dworca Gdańsk Główny na Długi Targ powinno zająć ok. 15 min. Zacznij od spaceru po Długim Targu, znanym również jako Długi Targ lub Droga Królewska. To główna arteria komunikacyjna prowadząca przez serce Gdańska. Możesz przejść od jednego końca do drugiego w zaledwie dziesięć minut, ale po drodze jest kilka miejsc do odwiedzenia. Długi Targ to główna droga starego miasta. Z jednego krańca na drugi możemy dojść w zaledwie kilkanaście minut.

Miasto Gdańśk.

Drugim bardzo ważnym miejscem na mapie Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności. Przed wejściem zobaczysz Pomnik Poległych Stoczniowców, upamiętniający śmierć 42 osób zabitych w 1970 roku. Koszt wejścia to ok. 20 zł od osoby. Wycieczka w muzeum, zabierze cię w podróż w czasie i dowiesz się o wydarzeniach, które doprowadziły do ruchu solidarnościowego oraz o tym, jak ten pokojowy proces pomógł zmienić Polskę z państwa komunistycznego w demokratyczne. Solidarność była jednym z najważniejszych czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Hel – raj dla surferów!

Półwysep Helski

Hel to miasto na końcu półwyspu Helskiego. Półwysep Helski nie jest tylko miejscem spokoju i relaksu. Dla każdego zainteresowanego windsurfingiem oraz kitesurfingiem, Półwysep Helski będzie rajem na ziemi. Jest on bowiem uważany za jedną z najlepszych miejsc windsurfingowych i kitesurfingowych w Europie! Płytkie wody zatoki i umiarkowane wiatry sprawiają, że wioska surferów jest idealnym miejscem do uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu. Panujące tam idealne warunki sprawiły, że mały półwysep stał się popularnym na całym świecie miejscem dla surferów. Znajdziesz tam wiele fajnych kempingów, sklepów hip-hopowych oraz ogólnie panującą świetną atmosferę 🙂

Podsumowanie

Podsumowując: Polskie wybrzeże jest bardzo bogate kulturalnie. Warto je odwiedzić niezależnie od miejsca, które wybierzemy. Każdy zakątek wybrzeża skrywa w sobie coś magicznego. Więc nie zastanawiaj się i pakuj auto, żeby zwiedzić nasze cudowne ziemie na styku z niebieskim Bałtyckim morzem